Sualtı Akustik Laboratuvarı (SAL)

-A +A

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Sualtı Akustik Laboratuvarı (SAL), MİLGEM Programı kapsamında başlatılan “Milli Sonar Deniz Birimleri Üretim ve Entegrasyonu” projesinin bir iş paketi olarak, sualtı akustiği alanında kritik SONAR teknolojilerinin milli olarak geliştirilmesi amacıyla ülkemize kazandırılmıştır. Türkiye’de mevcut böyle bir altyapı olmaması nedeniyle, MİLGEM Sonarının Deniz Birimlerinin geliştirilmesi ve performans testlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ve MİLGEM Proje Ofisi (MPO) ile koordineli olarak tasarlanmış ve inşaası 2007 yılı sonunda tamamlanmıştır. Resmi açılış tarihi, 14 Mart 2008’dir. Sualtı Elektro-Akustik Dönüştürücüleri alanında Ar-Ge, Üretim, Test ve Karakterizasyon çalışmalarının yapıldığı ilk ve tek altyapıdır. SAL, Alman Akreditasyon Kurumu (DAP-Deutsches Akkreditierungssystem Prüfwesen GMBH) tarafından Nisan 2009 tarihinde, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından 23 Eylül 2014 tarihinde akredite edilmiştir.

Sualtı Akustik Laboratuvarı’nda temel altyapı olarak 15m x 10m x 7.5m boyutlarında akustik yalıtımlı bir test havuzu bulunmaktadır. Ayrıca, Test havuzunda çeşitli sensör ve sensör dizinlerinin konumlandırmasını yapacak 100 kg ve 3000 kg kapasiteli Hassas Konumlandırma Sistemi bulunmaktadır.

Sualtı Akustik Laboratuvarı;

2012 yılı Temmuz ayında, BIPM(Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu) tarafından, Su Altı Akustiği alanında Ulusal Standartlardan sorumlu  “Atanmış Enstitü” olarak duyurulmuştur.

2013 yılı Haziran ayında, EURAMET’e (Avrupa Ölçüm Standartları Birliği) Su Altı Akustiği alanında Ulusal Standartlardan sorumlu olarak asosiye üye olmuştur.