Magnezyum Teknolojileri Laboratuvarı

-A +A

Magnezyumun öz kütlesi 1.74g/cm3’dür (alüminyumun 2/3’ü, titanyumun 1/3’ü, demir ve çeliğin 1/4’ü) ve bu yapısal metaller arasında en düşük değerdir (Şekil 1.). Yüksek spesifik mukavemet ve bükülmezliği, iyi döküm ve işlenebilirlik özellikleri, iyi sönümleme kapasitesi, elektromanyetik etkenlere karşı iyi zırh özelliği, efektif ısı dışarı dağıtımı magnezyum alaşımlarını aday malzemeler arasında en üst sıralarda tutmaktadır. Magnezyumun dünya yüzeyinde en çok bulunan altıncı metal ve sekizinci element olması da avantajdır. Ayrıca magnezyum geri dönüşüm özellikleri iyi olan bir metaldir.

İkiz merdaneli sürekli döküm yöntemi ile TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü tarafından Türkiye’nin ilk ve bu metot ile üretildiği yıl olan 2007 yılı itibari ile dünyanın en geniş AZ31, AZ61, AZ91, AM50 ve AM60 magnezyum alaşımı levhaları 1500 mm genişliğinde ve 4-8 mm kalınlığında üretilmiştir. Magnezyumun en hafif yapısal metal olma özelliği ile magnezyum levhalar geniş küresel sektörler olan otomotiv, elektronik, savunma, uzay - uçak, spor malzemeleri ve beyaz eşya/mobilya sanayinde ağırlık tasarrufu amaçlı kullanılabilecektir.

Türkiye’de araştırma öncülüğünü yapan Proje Grubumuz Magnezyum Teknolojileri konusunda çeşitli ölçeklerde ulusal ve uluslararası çok sayıda çalışma yürütmüş ve halen yürütmektedir. Proje kapsamında laboratuar ölçekli ılık hadde, ılık asimetrik hadde, soğuk hadde, homojenleştirme tavları, ısıl işlemler, yaşlandırma gibi termomekanik işlemlere yönelik çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca detaylı karakterizasyon incelemeleri üretilen magnezyum alaşımı levhalar üzerinde yapılmıştır ve yapılmaya devam edilmektedir. Karakterizasyonda kullanılan teknikler optik emisyon spektrometre, mekanik testler, x-ışınları teknikleri, SEM ve TEM’dir. Seri üretime yönelik üretim bir kez denenmiş tekrarları planlanmıştır.