Uydu Alt Sistemlerinin Tamamı Milli Olarak Geliştirilecek

-A +A

Uzay Kalifiye Malzeme Teknolojileri Sempozyumu; Milli Savunma Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi işbirliğinde, 14-15 Aralık 2015 tarihleri arasında, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında düzenlendi.

Açılış konuşmaları, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı Teknoloji ve Koordinasyon Yardımcısı Hava Pilot Tümgeneral Şaban Umut ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu tarafından yapılan Sempozyum kapsamında, uzay alanındaki malzeme teknolojileri konusunda ülkemizde yapılan çalışmalar ele alındı. Uzay kalifiye uydu alt sistem teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik ihtiyaçlar belirlenerek, kısa ve uzun vadeli hedefler konuldu ve bu alandaki devlet teşvikleri ile planlamalar paylaşıldı.

Sempozyum kapsamında ayrıca, Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge ve Teknoloji Dairesi Başkanlığı koordinesinde çalışmaları devam eden ve Kalkınma Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından desteklenen Yer Gözlem Uydu Teknolojilerinin Geliştirilmesi İMECE Alt Sistem Projelerinin tanıtımı yapılarak, proje kapsamında yer alan Güneş Paneli, Güneş Hücresi ve Lityum İyon Batarya Geliştirilmesi Alt Sistem Projelerinin Protokol/Sözleşme imza töreni gerçekleşti.

Fotoğraflar

23.12.2015