TÜRKİYE'NİN İLK YERLİ VE MİLLİ UZAY KALİFİYE GÜNEŞ PANELİ GÖREVE HAZIR

-A +A

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Fotovoltaik Teknolojiler Merkezi tarafından İMECE Uydusu için üretilen uzay kalifiye güneş paneli uçuş modeli uluslararası standartlara uygun olarak yer seviyesi kabul testlerini başarı ile tamamlamış olup teslimatı gerçekleştirildi.

2015 yılında T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı desteğiyle ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı koordinasyonuyla TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Fotovoltaik Teknolojiler Merkezi bünyesinde gelecek nesil uydu projelerinde kullanılmak üzere uzay kalifiye güneş paneli geliştirilmesi hedeflenmiş; bu hedef kapsamında uluslararası standartlarda tasarım, üretim ve test altyapıları kurulmuştur. Kurulan altyapı ve edinilen bilgi birikimi ile ülkemizde ilk defa yerli ve milli imkanlarla uluslararası standartlarda uzay kalifiye güneş paneli üretimi tamamlanmış, yer seviyesi kabul testlerini başarı ile geçmiş ve teslimatı gerçekleştirilmiştir.

Üretilen uzay kalifiye güneş paneli 2022 yılında fırlatılacak yer gözlem uydusu İMECE’de ana yük olarak yer alacak.

TÜBİTAK MAM ME’de edinilen altyapı ve yetişmiş insan kaynağı ile tüm uyduların ihtiyacını karşılayabilecek katma değeri yüksek, stratejik, rekabetçi uzay kalifiye güneş panellerini üretme kabiliyetine ulaşıldı. Ülkemizin ithalat bağımlılığını azaltma, askeri ve istihbarat uygulamaları özelinde ithal ürünlere uygulanan ticaret kısıtlamalarının da önüne geçme, ilgili alanda üretim ve ihracat payını arttırma hedefleriyle; yeni nesil uydu projelerinde yer almak üzere tüm paydaşlarla işbirliklerinin sağlanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Fotoğraflar

11.08.2021