TÜBİTAK MAM “SÜPER MALZEME GRAFEN”İ PAGEV’E TANITTI

-A +A

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü, dünyadaki en önemli gelişmelerden biri olan süper malzeme “GRAFEN”i tanıtmak üzere, Türk plastik sanayine katkıda bulunmak ve sanayi işbirliklerini geliştirmek amacıyla Plastik Sanayi Araştırma ve Geliştirme Vakfı-PAGEV’i ziyaret etti.

Gerçekleştirilen ziyarette PAGEV Yönetim Kurulu’na, TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü’nden Doç. Dr. Elif Altürk, Doç. Dr. İlke Gürol, Doç. Dr. Emine Tekin ve Doç. Dr. Hülya Ölmez tarafından hazırlanan, grafenin plastiklerdeki kullanım alanlarıyla ilgili kapsamlı bir sunum gerçekleştirildi. TÜBİTAK MAM ekibinin sunumlarını ilgi ile karşılayan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, sürekli yenilenen teknolojiyi yakından takip eden sektörün grafen malzemesinin sanayide kullanımı noktasında heyecan duyacağını kaydederek, PAGEV olarak TÜBİTAK MAM ile bu çalışma kapsamında işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü temsilcileri tarafından gerçekleştirilen sunumlarda grafen ile ilgili önemli bilgiler aktarıldı. Samsung, Intel, Fujitsu, Eikos ve Samsung gibi dev şirketler grafeni ürünlerinde kullanmak için hızla Ar-Ge çalışmaları yapmaktadırlar. Avrupa Birliği 10 yıl için 1.35 milyar Avro grafenin üretimi ve uygulamalarına yönelik fon aktarımı yaparken, Güney Kore 350 milyon Dolar ve İngiltere 50 milyon Avro grafenin ticarileştirilmesi için ödenek ayırmıştır. En ince, en hafif, en güçlü, iletken, bükülebilir, her şekle girebilir ve şeffaf yapısı sayesinde grafen, elektronik, havacılık, otomotiv, iletişim başta olmak üzere birçok sektörde kullanılabilecek bir malzemedir. Az miktarlarda grafen katkısıyla lastik, otomobil ya da uçak malzemelerinin mekanik özelliklerini artırmak, aynı zamanda daha az yakıt kullanabilmek için de umut vadetmektedir.

Bu kapsamda sektörün öncü kurumu olan PAGEV ile TÜBİTAK MAM arasında işbirliği çalışması yapmanın önemi vurgulandı. Ülkemizde genç olmasına rağmen en hızlı büyüyen sektörlerden biri olan Türk Plastik Endüstrisi, dünyada altıncı, Avrupa’da ikinci sırada yer alıyor. Avrupa’da liderlik hedefiyle büyüyen Türk Plastik Sektörü, ürünlerinin sertifikasyon ve katma değerini artırmayı amaçlıyor. Plastik sanayine yön veren, Türk Plastik Sektörünün birleştirici gücü olarak görülen PAGEV, bu amacın gerçekleştirilmesi için PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi ile sektöre öncülük ediyor.

Fotoğraflar

12.03.2019