TÜBİTAK MAM İnce Camın Mukavemetini 3,5 Kat Artırdı

-A +A

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü, özel bir teknikle cam yüzeyini geliştirerek 1,1 mm kalınlığındaki ince camın mukavemetini 3,5 kat artırmayı başardı.

Malzeme Enstitüsü laboratuvarlarında yapılan çalışmalar sonucunda, ince camın mukavemeti artırıldığı gibi, camın yapısında oluşturulan nano boyutlu taneler sayesinde cama dalga boyu seçici özellik de kazandırıldı. Böylece dayanıklı, güneş kontrolü sağlayan ve aynı zamanda antibakteriyel özellikte cam elde edildi.

Geliştirilen camın, JIS Z 2801 standardı test metoduna göre yapılan antibakteriyel aktivite testinde, bakteri hücrelerini %99,998’den fazla bir oranda azalttığı belirlendi. Cam yüzeyinin kendi yapısı antibakteriyel hale getirildiğinden, üretilen ürün; kaplama uygulamalarına kıyasla daha dayanıklı ve dış ortam kullanımına daha uygun özelliklere sahip.

İnce camın kimyasal olarak güçlendirilmesinde kullanılan teknoloji, güneş panelleri, uçak ve hızlı tren kokpitleri gibi ileri mekanik ve optik özellikleri bir arada gerektiren uygulamalarda kullanılıyor. Kimyasal mukavemetlendirilmiş, antibakteriyel ve solar kontrol özellik gösteren ince camlar dokunmatik ekranlar (cep telefonu, tablet, bilgisayar, bankamatik, vb.), halka açık metro-tuvalet vb. mekanlar, bakteri oluşumu istenmeyen laboratuvar ekipmanları ve beyaz eşya dış yüzeyleri gibi çok geniş kullanım alanına sahip.

18.04.2018