‘320*240 Piksel RGB AMOLED Aviyonik Ekran Geliştirilmesi’ Projesinin Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi

-A +A

AMOLED ekranlar, kendinden ışıma, görüntüleme hızı, geniş görüş açısı, ince ve hafif olmaları ve esnek alt taban üzerine uygulanabilirlik gibi LCD ekranlara kıyasla birçok avantaja sahiptirler. Bunların dışında AMOLED teknolojisinde LCD’lerdeki gibi arka plan aydınlatmaya ve filtrelemeye gerek duyulmadığı için enerji verimliliği yüksektir.

TÜBİTAK-MAM-ME Fotonik Teknolojiler Grubu, Türkiye’de ilk defa OLED ekran prototipi için Ar-Ge çalışmalarına başlamış ve bu çalışmaları hızlandırarak AMOLED ekran prototip üretimini hedefleyen projeye dönüştürmüştür. Bu bağlamda, Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (ARDEB-KAMAG 1007 Programı) kapsamında desteklenen, Enerj ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Müşterisi Kurum (MK) olarak üstlendiği, Dr. Salih DABAK'ın yöneticiliğini yaptığı, "113G035" numaralı ve "320*240 Piksel RGB AMOLED Aviyonik Ekran Geliştirilmesi" isimli proje 01 Mart 2015 tarihinde başlamıştır.

Söz konusu projenin açılış toplantısı, MK, KAMAG temsilcileri, Proje İzleme Komitesi,  Strateji-Teknoloji Geliştirme Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Murat Makaracı, Malzeme Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Metin Usta, enstitü yöneticileri ve proje ekibinin katılımıyla, 17 Nisan 2015 tarihinde Malzeme Enstitüsü’nde gerçekleştirilmiştir. Toplantı, proje yöneticisi Dr. Salih DABAK'ın proje hakkında genel bilgileri içeren sunumuyla başlamış, KAMAG ve MADES tarafından hazırlanan proje izleme ve değerlendirme, mali konular gibi 1007 mevzuatlarını konu alan sunumlarla devam etmiştir.

Daha fazla bilgi için:

Dr. Salih Dabak (salih.dabak@tubitak.gov.tr)

Fotoğraflar

24.04.2015