Fotonik Teknolojiler

-A +A

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi – Malzeme Enstitüsü bünyesinde bulunan Fotonik Teknolojiler Grubu, ülkemizin stratejik hedefleri doğrultusunda güneş enerjisi, görüntüleme ve aydınlatma teknolojileri alanlarında öncü çalışmalar yürüten disiplinlerarası bir araştırma grubudur.

Güneş enerjisi alanında, yüksek verimli kristal silisyum ve yeni nesil (perovskit ve organik) fotovoltaik teknolojiler üzerine araştırmalar yapılmakta ve uygulamaya özel güneş panelleri geliştirilmektedir.

Görüntüleme ve aydınlatma alanında, organik ışık yayan diyot (OLED) teknolojisi üzerine araştırmalar yapılmaktadır. OLED aygıt yapımında kullanılan moleküller sentezlenmekte, yenilikçi OLED aygıt tasarımları yapılmakta ve üretim süreçleri geliştirilmektedir. Ayrıca, organik elektronik aygıtlar için transistör sürücü devre tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmektedir. 

Fotonik Teknolojiler Grubu, %80’i doktora eğitimini tamamlamış farklı disiplinlerden 10 araştırmacı ve 2 teknisyenden oluşan 12 kişilik bir ekip olarak faaliyet göstermektedir.