Araştırma Alanları

-A +A

Biyomalzemeler, genellikle biyolojik olayları taklit eden prosesler ile üretilen ve canlı doku ile uyumlu olmasını sağlayacak özellikler taşıyan malzemeler olarak tanımlanmaktadır. Sahip oldukları yapısal ve fonksiyonel özellikler nedeniyle,  yenilikçi ve yerinde teşhis teknikleri, ilaç salınım sistemleri, doku yenileme ve onarım teknolojileri gibi çeşitli koruyucu ve terapötik sağlık hizmetlerinde pek çok açıdan bir devrim yaratmaktadırlar.

Biyomalzeme, biyomekanik, biyoelektronik araştırma grubu; biyomedikal alanındaki yenilikçi yaklaşımları keşfetmek ve yeni ürün fikirlerini üretmek için, malzeme biliminin ve tıbbi cihazların uzmanlığını biyolojik ajanlarla ilgili en gelişmiş bilgiler ile birleştirerek, biyomalzeme ve biyosensör araştırmalarında öncü çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca, ülkemizde tıbbi cihaz alanında faaliyetlerinde bulunan kurum ve kuruluşlara test analiz ve ARGE hizmeti vermektedir.

 Grubun başlıca araştırma alanları;

Hasta izleme çalışmaları için biyosensörler, Biyo-MEMS,  enfeksiyonların ve hastalıkların erken teşhisi ve çoğunlukla muskuloskeletol ve kardiyovasküler sistemleri hedef alan tıbbi cihazlar,  Hücresel -  dokusal düzeyde mekanik çalışmalar ve ilaç taşıyıcı sistemleridir.